I en lite kall stuga. Tassar upp, fixar kaffe, hämtar ved för att tända den ljuvliga brasan i kaminen. Min Lina kallar mig ” Pyroman Morsan”. Älskar värmen som sprider sig efter en stund. Ibland lite väl varmt. Hur lär man sig ett lagom, liksom?
Vindspelet klingar av höstvindarna och flaggan i taknocken har slagit hela natten. När vi gick och la oss kunde jag se stjärnhimlen utanför.
Idag bär det av hemåt tidigt. Vi ska se David Sundins föreställning kl 18. Himla trevligt. Först väntar yoga, frukost och lite städ av detta utrymme. Att dammsuga och damma 28 kvm går fort.
Lina och jag traskade runt i skogen igår på dagen och fick ihop en hel del svamp. Än levererar hösten. Underbart att ha det bakom knuten. Ibland kan hösten kännas helt ok. Kanske är det så att stuglivet får min ” höstdepp” att ge vika.